![](https://static.wixstatic.com/media/288bca_d2e364b971dd403fa4c65d37af00985b~mv2.jpg/v1/fill/w_980,h_653,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/288bca_d2e364b971dd403fa4c65d37af00985b~mv2.jpg)
Sėdėjimas užima didelę mūsų gyvenimo dalį ir turi reikšmingą įtaką mūsų sveikatai. Daugeliu atvejų nugaros skausmai yra susiję su sėdėjimu. Ilgai trunkantis statinis krūvis kenkia stuburui, nugaros raumenims bei raisčiams. Minėti audiniai persitempia, praranda tonusą, formuojasi netaisyklinga laikysena, ilgainiui atsiranda sąnarių ir kaulų pakitimai. Dėl ilgo ir netinkamo sėdėjimo spaudimą patiria kvėpavimo sistema, kiti vidaus organai bei kraujo ir limfos apytakos sistemos. Dalis mano pacientų skundžiasi galvos, kaklo ir apatinės nugaros dalies skausmais, kurių priežastis dažnai taip pat yra sėdėjimo įpročiai, netinkamas gyvenimo būdas, įtampa bei stresas. Ilgo ir netinkamo sėdėjimo pasekmės kiekvienam iš mūsų gali pasireikšti individualiai.
Kaip sumažinti ar pašalinti šias neigiamas sėdėjimo įtakas mūsų organizmui? Labai svarbu, kad sėdėjimas būtų maksimaliai sąmoningas ir dinamiškas. Sąmoningumas prasideda tuomet, kai mes pradedame jausti savo kūno padėtį sėdint, stengiamės rečiau naudoti kėdės atlošą, stuburą laikome fiziologinėje padėtyje. Sąmoningumui padeda ir tinkamai įrengta darbo vieta. Reguliuojamas stalo aukštis skatina dinamišką sėdėjimą, tuomet darbo dienos bėgyje galima keisti darbo vietos pobūdį iš sėdimos į stovimą ar sėdimą ant aukštos kėdės.
Dažnai pacientai manęs klausia rekomendacijos dėl tinkamos kėdės ar jos aukščio. Ieškodamas tinkamų sprendimų, skatinančių taisyklingą ir tinkamą sėdėseną, be kamuolių ir kitų įrengimų, atradau ir išbandžiau, jog vienas iš efektyvesnių yra balno formos kėdė. Balno formos kėdė sujungia net kelis svarbius elementus, kurie užtikrina ir palaiko taisyklingą sėdėjimą, gerina laikyseną, stiprina raumenų jėgą ir padeda išvengti sveikatos sutrikimų. Šio tipo kėdė tolygiai paskirsto krūvį stuburui, dubeniui ir kojoms. Sureguliuota tinkamai palaiko šlaunikaulio buką kampą dubens atžvilgiu, kai kelias yra žemiau dubens. Sėdėdami ant tokios kėdės tinkamame aukštyje mes padedame savo kūnui išlaikyti fiziologinius stuburo išlinkimus, o nugaros, pilvo ir kojų raumenys būdami aktyvūs gerina savo tonusą ir stiprėja. Yra kėdžių modelių, turinčių reguliuojamą tarpą tarp dviejų sėdimų balno dalių, kas yra svarbu vyrų lyties organų anatomijai. Be to, tai leidžia lengvai pritaikyti kėdę siauram ar plačiam dubeniui bei uodegikaulio anatomijai. Svarbūs ir kiti ypatumai įtakojantys laikyseną, treniruojantys tarpslankstelinius stuburo raumenis mikro lygmenyje. Labai naudingas ir bendras poveikis, kuris palengvina kvėpavimą, atpalaiduoja raumenis, diafragmą bei padeda atsikratyti dėl netinkamo sėdėjimo atsiradusių sveikatos sutrikimų. Svarbu žinoti, kad sėdint ant šio tipo kėdžių yra būtinas reguliuojamo aukščio stalas.
Net ir dirbant tinkamai įrengtoje darbo vietoje, labai svarbu reguliarios pertraukos bei fiziniai pratimai. Todėl visuomet verta pasikonsultuoti su savo gydytoju ar osteopatu apie individualius sėdėjimo ypatumus, raumenų tempimo ir fizinius pratimus, atsižvelgiant į kūno anatomiją ir fiziologiją.
Comments